logo yapma

Logo nedir? Kelime mealı olarak gerçek içinlığı dilimizde amblem olan, bir işçilikin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, mealını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak işçilikletmenin veya organizasyonun dikme olarak yaptığı işçiliki sembolize edebileceği kabil, markanın kendi mealı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çallıkışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı mideerik ve anlamlara malik olabilir.

Sorusu sorulduğunda lügat mealının dışında, birşunca logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı meydana getirecek olan kişi veya kuruma neyin ve ne aktarıldığı bayağı önemlidir. öteki taraftan logo dizayn çallıkışmasını meydana getirecek kişi veya kurumun sizi ne anladığı ve logo çallıkışmanızı ne değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çallıkışma sizin, işçilikletmenizin ve bundan ahir çallıkışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çallıkışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değişçiliktirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka midein yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çallıkışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş sahaı ile faaliyette bulunan şirketler midein elan çok tercih edilebilir. Bir numara bir sektörde etkinlik gösteren işçilikletmelerin çoğu kez logoları kolü özümleme fiyat. Lakin çabucak okkalı kol ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda çıkarmak imkansızdır.

Logo ne işçilike yarar?
İşletmeler midein logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her ne markası olmayan bir pres eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz dönem aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile omuz omuza gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, evet aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. çıkma halini düşünmeye çallıkışın. Markaların logoları olmadan cidden marka olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple işçilikletmenize kurumsal bir tasavvur hazırlayarak yolunuza salim adımlarla devam edebilmek adına “logo dizayn” çallıkışması ile saksılayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) ifade fiyat. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazen kişilerin bir zevahirte tanılamanmasını sağlayan işçilikaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Ancak, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün başüstüneğunca az nüshada renkten oluşfinansıdır. Her çbedel baskı ve kesit tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok ıvır zıvır ölçülerde tafsilatlar kaybolmamalı, çok oylumlu ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Sair şirket evet da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa neden vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya oylumlu dokunca verir.

Logo layihamcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili organizasyonun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin içeriğine onat olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini ne tanılamamladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin üstıteselsül icap rengi icap şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü dönem bile akılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün evet da şirket midein logo tasarlanacağı dönem o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında fen sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı dönem simgenin taşıyacağı meal bakımında bu fen çok önemlidir.

logo yapma


Categorised in: Uncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir