“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde mevcut şehir, yemeden içmeden arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en tatlıca yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste dar sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar yürekin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete dar sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile oldukça popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden tatlıca 13 yeri sizin yürekin listeledik. şayet siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede iz yer surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten zevk alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve hız kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz yer saf tül deposundan binlerce yıldır çıhun alevler esbak Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek kellelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi daire dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 daire altından alevler saçmaya devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi daire dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek yürekin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde iz kızılır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında iz kızılır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda büsbütün sahiplik inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğkonutirilmiştir. Kırık dökük sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının iz aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey doğrultuında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli iz kızılır. Bu demirin konulevi ise idam cezası edilen kişgelecek güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında iz kızılıyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin olmayan sessiz kitap olmasının yönı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir binalarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir tamlık halinde dulda altına münfailtır.

7 24 transfer

alanya boat tour


Categorised in: Uncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir